Citát: "Turner ji jemně uchopil za prsty a pohladil jimi malou bulku na předloktí, kde se mu pod kúží rýsoval antikoncepční implantát. Potom si stáhl džíny a odkopl je. Začali opatrně a tiše a skončili o dvě hodiny později ve vlhké intimitě společného pachu a potu. " koniec citátu z poviedky "Zelené dny v Bruneji"
Bruce Sterling - nickname vo fandome Vincent Omniaveritas - je cyberpunker par excellence. V antológii "Vidím to jinak", ktorá teraz vyšla v českom preklade som si ťažko vyberala tú naj, pretože tento koktejl subžánrov, ktoré Sterling presurfoval aby nakoniec zapadol v cyberpunkovom orgazme je prepestrý. Preto sa v ňom dá vybadať proces, ktorým sa musel preklikať za svojou konzolou: od 10.storočia v severnej Afrike cez Japonské cisárstvo 19.storočia až po vzdialenú budúcnosť. Cez realistickú poviedku k cyberpunkovému matrixu.
V tejto kapitole, ktorá začína moju cyberpunkovú sériu sci-fi esejí sa budem zaoberať B. Sterlingom ako spisovateľom a nie ako jedným z hlavných ideológov cyberpunkovej literatúry a postulátorom neologizmov v tomto literárnom hnutí. Skôr ma zaujíma ako spisovateľ, ktorý si vyberá témy, historické etapy a štýly písania korelujúce s daným subžánrom fantastiky.
BS využíva na dosiahnutie efektu zreálnenia nereálneho sci-fi príbehu vrcholne realistický štýl, ktorý si ostatne vybrali temer všetci autori tohto žánru okrem niektorých spisovateľov fantasy.
Ako ďalší intenzifikátor zážitku z nereálneho príbehu používa detailne popisný spôsob sprítomnenia a priblíženia deja, ako sú opisy dobových reálií, skutočnú historickú scenériu, dokonca historické postavy. Na pozadí reálneho subjektívneho príbehu, často dobrodružného, napr. poviedka "Zelené dny v Bruneji", tvorí fantasknú blízku budúcnosť/jeden zo znakov cyberpunku/, jej absurdnosti a nedokonalosti.
Príkladom práce s historickým pozadím je poviedka "Květiny z Eda", kde si BS zvolil historickú etapu konca éry Edo a začiatok imperialistického Japonska, a taktiež skutočné postavy, napr. maliar a drevotlačiar Jošitoši. Spolu so Sanjútei Enčó, spisovateľom strašidelných príbehov "kaidanbanaši" a slávnym zápasníkom sumo Onogawa Kisaburó zažívajú fantasknú historku o ohnivom duchovi sídliacom v elektrickom vedení.
BS nezabúda používať obvyklé nástroje cyberpunku, ktorými sú viac či menej dokonalá elektronika, prelínanie virtuálneho a reálneho priestoru, "kyborgizácia" človeka, roboti, biochemické, genetické a chirurgické úpravy biohmoty, výlety do blízkeho kozmu, drogová /anti/kultúra.
Použitím spomenutých autorských nástrojov sa udeje to, že príbeh sa môže dostať do roviny hyperbolizácie, absurdity a paradoxnosti, hoci výrazové prostriedky tomu nezodpovedajú. Je to žáner, kde sa efekty dosahujú vďaka realistickému opisu nereálnych vymyslených dejov, tvorov, strojov a subkultúr.
Sterlingova tvorba samozrejme obsahuje všetky tieto efekty, veď on sám je spolutvorcom cyberpunku. V češtine už vyšla jedna zbierka poviedok s názvom "Zrcadlovky". Je to výber toho najlepšieho v BS tvorbe plus neejaké majstrovské kúsky W.Gibsona. Zbierka je zahrnutá do antológie "Vidím to jinak", ktorú zostavil a publikoval v roku 2007.
BS prísne dodržiava pravidlá svojho subžánru a dej umiestňuje na zemi, najďalej na jej orbite. Poviedka "Kouzelný krámek" o starožitníkovi predávajúcom elixír mladosti je umiestnená v USA. Je to trochu zacyklený príbeh bez pointy a nepatrí k tomu lepšiemu v BS-ovej tvorbe. Story "Náš neuronový Černobyl" sa deje tiež na zemskom povrchu. Je napísaná formou recenzie na knihu renomovaného vedca, ktorý rekapituluje a reflektuje určité civilizačné zmeny pod vplyvom nezvládnutých biotechnológií. Mierne naivný a zľahčujúci tón recenzenta dáva dielku príchuť autenticity...ľudia nezvládli zásahy do prirodzenej evolúcie cicavcov, no veľa si z toho nerobia...
Komentáre
CP je fasa ! ;)
Môj obľúbený :D
jj,Cokobook...tento žáner ma berie od dôb
Čoko, super si to rozobrala
bude pokračovanie...
na cyberpunku
Ja nie:D ale sociologický pohľad, téma perspektívy vývoja